Piękny ślub Sandry i Damiana w naszym kościele / REC•On Studio – Piotr Żydowicz
Źródło: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/formalnosci-slubne-krok-po-kroku
Jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny, udajcie się do kancelarii parafialnej i poinformujcie proboszcza o ślubie. W zależności od miejscowości parafie mogą wymagać złożenia innych dokumentów i załatwienia innych formalności. Zwykle proboszcz zna swoich parafian, czy to z mszy świętej czy innych, religijnych uroczystości. Podczas wizyty w kancelarii omówcie wasze wyobrażenia dotyczące przebiegu ceremonii i ustalcie oprawę mszy świętej: pieśni, tekst kazania, wybór prośby o wstawiennictwo, oprawę muzyczną itd. Spersonalizowanie oprawy mszy sprawi, że wasz ślub będzie jedyny i niepowtarzalny.
Pamiętajcie również o tym, by odpowiednio wcześnie zapisać się na nauki przedmałżeńskie i odbyć trzy spotkania w ramach poradni przedmałżeńskiej. Ponadto małżonkowie muszą podpisać protokół przedślubny, który nierzadko spędza im sen z powiek. Przyszli nowożeńcy obawiają się bowiem, że spotkanie z księdzem będzie niczym przesłuchanie, podczas którego padnie wiele osobistych i krępujących pytań. Jednak coraz częściej okazuje się, że spisywanie protokołu przedślubnego to czysta formalność, której jednak nie można ot tak zaniechać – bez niego ślub może zostać uznany za nieważny.
W 2017 roku zawarto w Polsce łącznie 193 tys. małżeństw, z czego 62,3% to małżeństwa wyznaniowe. Stwierdzono również, że liczba ślubów kościelnych zmniejszyła się w ciągu ostatnich 12 lat o całe 11%, czego powodem ma być stosunkowo wysoka liczba rozwodów.
Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu kościelnego
Pamiętajcie, że w przypadku ślubu kościelnego wszelkie formalności musicie załatwić w parafii stałego lub tymczasowego miejsca zamieszkania jednego z was. Wówczas składacie w pierwszej kolejności wasze dowody osobiste i metrykę chrztu, która poświadcza przyjęcie chrztu w danej parafii. Jeśli jednak przyjmujecie sakrament małżeństwa w parafii innej niż ta, do której przynależycie, poproście proboszcza o licencję do pobłogosławienia ślubu. Taką licencję dostarczacie następnie do wybranej parafii wraz z trzema egzemplarzami dokumentu stwierdzającego wasz stan wolny. Tego typu zaświadczenie można uzyskać w urzędzie stanu cywilnego i jest ważne kolejne trzy miesiące. A jeśli jedno z was jest osobą niewierzącą lub innego wyznania, udajcie się do biskupa po dyspensę, która jest niczym innym, jak pozwoleniem na ślub z osobą innego wyznania.
Do zawarcia sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim konieczna jest obecność dwóch świadków, którzy zaświadczają o fakcie zawarcia małżeństwa młodej pary. Nowożeńcy mają pełną swobodę wyboru – świadkiem może zostać bowiem każdy, niezależnie od wieku czy przynależności religijnej.
Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego:
- Dowód osobisty
- Metryka chrztu
- Zaświadczenie o bierzmowaniu
- Świadectwo nauki religii (w zależności od parafii)
- Potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich
- Zaświadczenie o spowiedzi
Jeśli ślub cywilny wydaje wam się zbyt mało romantyczny lub pragniecie czegoś wyjątkowego, wybierzcie ślub humanistyczny. Ta niekonwencjonalna forma zaślubin pozostawia małżonkom pełną swobodę w wyborze miejsca, słów przysięgi czy symboliki, dzięki której nowożeńcy wyrażą swój światopogląd. Celem ślubu humanistycznego jest przyrzeczenie przestrzegania humanistycznego systemu wartości, które odbywa się w obecności celebransa. Celebrans to mistrz ceremonii, który sprawuje pieczę nad zaślubinami i służy radą młodej parze.
W naszej parafii rozmowę o ślubie można umówić osobiście – u Pani Ewy w godzinach funkcjonowania Kancelarii Parafialnej, a także telefonicznie, w godzinach funkcjonowania Kancelarii Parafialnej.
Źródło: https://www.przewodnikmp.pl/kurs-przedmalzenski/
Kurs przedmałżeński
Każda para, której zależy na ślubie kościelnym w Kościele katolickim musi przejść serię nauk przedmałżeńskich. Oto kilka najczęściej poruszanych zagadnień dotyczących kursów.
Kto musi ukończyć kurs?
Kurs przedmałżeński musi odbyć każda para, której zależy na wzięciu ślubu kościelnego lub konkordatowego. Jeśli w liceum podczas katechezy odbył się taki kurs, można jedynie przynieść zaświadczenie do kancelarii parafialnej. Dotyczy to jednak sytuacji, gdy oboje narzeczeni posiadają taki dokument. Jeśli tylko jedno z nich – kurs i tak trzeba odbyć.
Jakich tematów możecie spodziewać się podczas nauk przedmałżeńskich?
- poznanie praw i obowiązków w małżeństwie
- nauka planowania rodziny (najczęściej 3 obowiązkowe wizyty w poradni rodzinnej, ale przy krótszych kursach trzeba te wizyty odbyć we własnym zakresie)
- sztuka rozmawiania, rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z problemami (w tej części często pojawiają się testy psychologiczne i osobowościowe)
- rozmowa o poglądach, planach i pomysłach na dalsze wspólne życie
- świadectwa innych małżeństw.
Jak długo trwają kursy przedmałżeńskie?
W zależności od parafii czas ich trwania i ilość mogą być różne. Dla zabieganych istnieją kursy przyspieszone lub weekendowe. W naszej Parafii kurs przedmałżeński to 4 wydłużone spotkania w piątek wieczorem.
Czy kurs trzeba odbyć w swojej parafii?
Można wybrać dowolną parafię do której udacie się na kurs. Trzeba pamiętać, że w mniejszych parafiach kursy odbywają się rzadziej lub wcale, a w tych najpopularniejszych (np. przy duszpasterstwach akademickich) należy zapisywać się z wyprzedzeniem, bo jest na nie wielu chętnych.
Ile kosztują nauki przedślubne?
Niektóre kursy są darmowe, za inne trzeba zapłacić. Rzadko kiedy cena jest wyższa niż 200 zł za parę.
Kiedy i jak należy zapisać się na kurs przedmałżeński?
Jak zwykle – im wcześniej, tym lepiej. Można wtedy wybrać kurs w odpowiednim miejscu i terminie. Kurs wybierany przypadkowo, w ostatniej chwili, może się okazać nudnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić.
W naszej Parafii na Kurs Przedmałżeński zapisujemy się osobiście – u Pani Ewy w godzinach funkcjonowania Kancelarii Parafialnej, a także telefonicznie, w godzinach funkcjonowania Kancelarii Parafialnej. Kurs Przedmałżeński w naszej Parafii prowadzi ojciec Bogusław Choma SJ oraz terapeutka małżeństw Pani Roma Bajzert.
Jak długo ważny jest kurs?
Nauki przedmałżeńskie ważne są bezterminowo. Po ich zakończeniu otrzymacie dwa zaświadczenia – jedno od prowadzącego księdza, a drugie z poradni. Jeśli zajdzie konieczność przedstawienia tych dokumentów w innej parafii, zachowajcie oryginały dla siebie.
Przeszłam nauki z poprzednim partnerem, czy taki kurs jest ważny?
Raczej nie, bo nauki w dużej mierze odbywają się na zasadzie dialogów, więc uczestniczycie w nich jako PARA.
Jeśli by zasięgnąć pomocy internetu, w temacie nauk przedmałżeńskich krąży wiele anegdot, plotek, mitów, i wiele mniej lub bardziej sympatycznych historii. Królują opowieści o skrajnie nudnych kazaniach i niekompetentnych osobach opowiadających niestworzone historie o planowaniu rodziny. Nawet jeśli takie przypadki się zdarzają, pamiętajcie, że macie wybór gdzie i jak odbędziecie nauki, pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie się nimi zainteresujecie.
Właściwie każdy, kto chce zawrzeć ślub kościelny musi przejść przez tą część przygotowań przedślubnych. Jeżeli zależy Wam na tym, aby coś wynieść z czasu spędzonego na kursie przedślubnym, zasięgnijcie porady znajomych, zajrzyjcie na fora dyskusyjne, aby wybrać miejsce i osoby, które będą wam odpowiadały. Dobrze poprowadzony kurs przedmałżeński to okazja do lepszego poznania siebie nawzajem, ostatecznego porozumienia w wielu kwestiach wspólnego życia i poruszenia ważnych tematów, o których warto jeszcze przed ślubem porozmawiać.
Trzeba pamiętać, że jest to kurs przed ślubem kościelnym – w związku z tym osoby go prowadzące będą przedstawiać wszystkie problemy z punktu widzenia Kościoła katolickiego.
Od Was zależy czy kurs przedmałżeński potraktujecie jako zwykłą konieczność, czy postaracie się, by było to wartościowe i przede wszystkim wspólne doświadczenie.
Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy, ekipa parafialna.