POGRZEB W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA
Źródło: http://www.exitus.com.pl/
Wytyczne obowiązujące od 25 marca do 19 kwietnia 2020 roku przygotowane przez polski rząd i Ministerstwo Zdrowia, opublikowane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 24 marca 2020 roku, a następnie przedłużone 10 kwietnia, zaostrzyły dotychczasowe przepisy i nakładają obostrzenia dotyczące organizację pochówków. Wytyczne te jednak uległy już liberalizacji.
W ceremonii pogrzebowej może być obecnych 50 osób. Liczba ta nie uwzględnia osób sprawujących posługę, czyli księdza odprawiającego mszę, a także ministranta czy kościelnego oraz pracowników zakładu pogrzebowego, realizujących pochówek. Z kolei liczba osób na Mszy żałobnej zależy od wielkości świątyni, w myśl zasady 1 osoba na 10 m2. Przepisy te mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 poprzez unikanie gromadzenia się skupisk ludzi w jednym miejscu.
Msza żałobna
Przyjęte jest, że msza święta pogrzebowa odprawiana jest w parafii właściwej miejscu zamieszkania zmarłego.
Istnieje jednak możliwość odprawienia mszy żałobnej w innej parafii, po uprzedniej zgodzie proboszcza tejże parafii i powiadomieniu proboszcza z parafii zmarłego.
Tradycyjnie trumna z ciałem lub urna z prochami zmarłego ustawiana jest na katafalku naprzeciwko ołtarza, by była dobrze widoczna dla żałobników.
Już w kościele żałobnicy składają kwiaty – wiązanki i wieńce, które później wraz ze zmarłym transportowane są na cmentarz.
Msza żałobna przypomina zwykłą mszę świętą, jednak kazanie w całości poświęcone jest zmarłemu i tematyce śmierci i życia wiecznego.
Msza trwa zazwyczaj około 40 minut, jednak dokładny czas trwania zależy od księdza.
Kazanie wygłaszane przez księdza może być zastąpione mową pogrzebową wygłoszoną przez bliskich zmarłego.
Podczas wyprowadzania zmarłego z kościoła żałobnicy śpiewają pieśń pt. „Anielski orszak”, która jest prośbą o przyjęcie duszy zmarłego do Królestwa Niebieskiego.
Pożegnanie zmarłego na cmentarzu
Po mszy świętej żałobnicy gromadzą się nad grobem zmarłego i wraz z księdzem odmawiają modlitwy, które poprzedzają złożenie zmarłego do grobu.
Gdy to nastąpi, każdy z żałobników może sypnąć garść ziemi do grobu, by w ten sposób ostatecznie pożegnać się ze zmarłym.
Zwykle jest to także czas na złożenie kondolencji najbliższym zmarłego, o ile rodzina nie życzy sobie inaczej.
Po zakopaniu grobu układane są na nim kwiaty.
W trakcie składania ciała do grobu istnieje możliwość włączenia muzyki – tradycyjnych utworów żałobnych, czy ulubionych utworów zmarłego.
Jest to jednak uzależnione od oferty zakładu pogrzebowego.
W przypadku, gdy parafia ma swój cmentarz parafialny, to na nim należy pochować zmarłego.
Prawo pozwala jednak na dowolne wybranie cmentarza, na którym ma spocząć zmarły.
Pogrzeb katolicki
Wszystkie zasady dotyczące organizacji i wyglądu pogrzebu katolickiego reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego.
Dokumentem niezbędnym do zorganizowania pogrzebu katolickiego jest akt zgonu.
Pogrzeb katolicki jest bardzo uroczystą ceremonią kościelną.
Zazwyczaj składa się z trzech etapów: wystawienia ciała (w kaplicy lub w domu), mszy świętej i pochówku na cmentarzu.
Gdy rodzina zmarłego zdecyduje się na spopielenie ciała, wtedy może pożegnać się ze zmarłym przed procesem kremacji.
W naszej parafii Pogrzeb można ustalić osobiście – u Pani Ewy w godzinach funkcjonowania Kancelarii Parafialnej, a także telefonicznie, w godzinach funkcjonowania Kancelarii Parafialnej.